Tartson velünk és fedezze fel a Balaton északi partjának legkülönlegesebb látnivalóit. Ha kíváncsi arra is, hogy mit tartogat a másik oldal, a déli part látnivalóit bemutató blogunkban elolvashatja.
Testközelből látni a történelmet
- A Balaton-felvidék egyik legjelentősebb történelmi emléke a Tihanyi bencés apátság, amelyet az UNESCO Világörökség részeként tartanak nyilván. Az épületegyüttes a 11. században kezdte meg működését, és azóta több korszakos átalakuláson ment keresztül. Egyik különlegessége, hogy itt található a Tihanyi Apátsági Alapítólevele, amely az egyik legkorábbi írott magyar nyelvi emlék. Érdemes gyönyörködni a barokk stílusú apátsági templom freskóiban, a Szentháromság-kápolnában, valamint a reneszánsz stílusú refektóriumban, amely az apátsági étkezőhelyiségként szolgált.
- A Tihanyi félsziget másik különlegessége, amelyet a tihanyi parti úton, a bicikliút mentén egy kis tábla jelez. Ezek a Tihanyi barátlakások , melyet az I. András király által betelepített bizánci rítusú szerzetesek vájtak ki. Nem lehet tudni, hogy eredetileg mennyi ilyen üreget használtak, mára három maradt épen belőlük. Ez Közép-Európa egyetlen épen maradt remetetelepe, melyet a X-XI. századtól a XIV. századig használtak.
- Ha pedig jobban érdeklődik a főúri pompa iránt, irány a Keszthelyi Festetics-kastély. A Festetics család 1739-ben szerezte meg a kastélyt és később átépítette saját ízlése szerint kiegészítve azt. A kastélyban található Helikon könyvtárat is magában foglaló gyűjtemény az ország egyetlen épségben maradt főúri könyvtára, amely több mint 500 év tudományát és kultúráját őrzi. Az ország negyedik legnagyobb kastélya jelentős kiállításokkal és zenei rendezvényekkel várja a látogatókat. A kastély mellett megtekinthető a 42 kehtáros kastélypark, amely egyben természetvédelmi terület is
Élvezni a végtelen panorámát
- Balatoni látogatása során semmiképp ne hagyja ki a Szigligeti vár meglátogatását, amely a Balaton egykori szigetét képező vulkanikus hegy kúpján emelkedik. Az immáron 750 éves múltra visszatekintő várat délen a Balaton partja mossa, északon pedig a tapolcai tőzeges mezőség és hegyek határolják.
- Amikor kilátóról és panorámáról beszélünk, egy tornyot képzetünk magunk elé, amit sok-sok lépcsőn megmászva csodás kilátásban lehet részünk. De ez nem így van a Balatongyöröki szépkilátónál! A kilátó ugyanis inkább kilátópont. Egy természetes dombra kalauzoljuk Önt, ahonnan gyönyörködhet a Balaton hatalmas vízfelületében, egyik oldalról az északi part tanúhegyeivel, a másik oldalon a lapos déli partból kiemelkedő fonyódi dombokkal keretezve. Terítsen le egy takarót a fűbe és élvezze a lélegzetelállító kilátást egy jól megérdemelt pihenés mellett.
Barangolás a Balaton felvidék természeti csodáinál
- Az északi part csodás természeti látnivalókat is kínál A Tihanyi félszigeten maradva érdemes megnézni a Tihanyi belső tavat, ahol akár csónakot is bérelhet és evezhet egyet, vagy ellátogathat a partján álló levendula ház látogatóközpontba, ahol megismerheti a félsziget kialakulásának a történetét, illetve a levendula lepárlás titkát. A tó partján szürkemarhák legelnek, akik a gyep karbantartásában segítenek, illetve megfigyelhetőek az itt őshonos, de vissza telepítésre szorult ürgék is.
- Egy másik csodás célpont a Tihanyi levendulás melynek története az 1920-as évek közepén kezdődött, amikor Bittera Gyula gyógynövényszakértő az első ültetvényt telepítette Francaiországból származó növényekkel. Az ültetvény olyan sikeres lett Tihany egyei mikroklímájának köszönhetően, hogy a növények illóolaj tartalma magasabb volt a franciákénál is. Az ültetvény ma 7 hektáron található a külső-tó partjánál. Minden évben júniusban megrendezésre kerül a levendula fesztivál, mely során a tihanyi éttermek, cukrászdák, fagyizók és árusok levendula tematikájú finomságokkal és termékekkel várják a látogatókat.
- Keszthelytől kevesebb mint 30 kilométerre található a Tapolcai tavasbarlang látogatóközpont. A különleges barlangokat kútfúrás közben tárták fel és a barlangrendszert a feltörő melegvíz alakította ki, melyben állandó 20 C körüli hőmérséklet van. A barlang látogatóközpontként üzemel, amelyben megismerheti a karsztbarlangok kialakulását és a tapolcai medence történetét. A tavasbarlang legnagyobb vonzereje azonban természetesen a valószínűtlenül kék vízzel teli barlangban való csónakázás, szezonban viszont érdemes előre foglalni a sorbaállás elkerülésének érdekében.
Elmerülni a magyar tenger mellett a művészetben is
- Balatonfüred városában járva érdemes megkóstolni a Füredi savanyúvíz források egyikét és sétálni egyet a Tagore sétányon a Balaton parton, melynek legszebb része a kikötőtől a szívkórházig tart. Az árnyas platánfasor királyi eleganicát ad a sétánynak, amely számos fesztivál helyszínéül is szolgál. A kikötővel szembeni részen egy varázslatos rózsalugas is helyet kapott, melynek ívei alatt a virágok szimpompája mellett az illata is elkápráztat. Az első fát, melyről a sétány a nevét is kapta, a híres hindu költő, Rabindranath Tagore ültette annak örömére, hogy a füredi szanatóriumban meggyógyult.
- Az irodalom egy másik híres alakját is ‘meglátogathatja’ Balatonfüreden, ha felkeresi a Jókai villát. A híres magyar író Jókai Mór és felesége 1864-ben vásárolták meg és számos nyarat töltöttek el, ide köthető például Jókai, Az Arany ember, a Fekete gyémántok, vagy a Szegénység útja című könyvének alkotása is.
- Ha pedig képzőművészeti remekeket szeretne látni, látogasson el a Balatonfüredi Vasary Villába, melyet Vaszary Kolos hercegprímás, építtetett koraeklektikus stílusban. Halála után az épületet elárverezték majd 2010-ben fejeztődött be az épület renoválása, melynek nyugati szárnya kiállítótérként funkcionál, valamint működik benne egy alkotóház, egy könyvesbolt és egy kévézó is.