1. Bialowieza Erdő
Lengyelország, és egyben Európa első természetvédelmi területe 1979-ben felkerült az UNESCO világörökségek listájára rendkívül gazdag növény és állatvilágának köszönhetően. A Balti- és a Fekete-tenger vízgyűjtő területén, a Fehérorosz határnál elhelyezkedő hatalmas erdőségben olyan ritka állatfajok is megfordulnak, mint a barnamedve, a szürke farkas, vagy a hiúz. A park azonban kétség kívül, az itt élő több mint 300 európai bölényről híres igazán, melyeket 1929-ben telepítettek be újra. Egy másik nagyon különleges állatfaj is megfigyelhető, a tarpán ló, amely a mai hátaslótörzsek jelentős részének őse.
A park egy időben az Orosz Birodalom részét képezte, amikor egy cári palota is épült itt. Ma ebben kapott helyet a nemzeti park igazgatósága és a turisztikai központ is.
TIPP:
Fedezze fel a Bialowieza Erdőt a keskenynyomtávú kisvasút segítségével. Az erdőben élő bölényeket pedig IDE kattintva akár online is megfigyelheti a parkban kihelyezett webkamerákon keresztül.
2. Ojców-i Nemzeti Park
A Krakkó mellett található aprócska nemzeti park csodálatosan gazdag geológiai képződményekben, barlangokban és várakban is. A park legismertebb és legkeresettebb látnivalói a különleges alakú sziklaképződmények, amelyek úgy magasodnak ki a zöld növényzetből, mint antik kőoszlopok. A Prądnika völgyben számos ilyen különleges szikla illetve barlang várja a látogatókat. Ojców településen érdemes meglátogatni a régi villákat és a várromokat is, valamint a Vízi kápolnát is.
A park barlangjai a Lengyelországban található 21 denevérfajból 17-nek otthont adnak.
TIPP:
A Pieskowa Skałá kastély éttermében érdemes megkóstolni a lengyel pirogot, illetve nem messze a park jelképének is számító Herkules dorongjának vagy Herkules buzogányának (lengyelül Maczuga Herkulesa) nevezett 25 méter magas sziklát is.
3. Zalipie a virágfalu
A Krakkótól 100 kilóméterre északra fekvő kis falu, kb. 30 kis háza és majorság eszközei is egytől-egyik gazdagon díszítettek a lenyűgözően színes és bonyolult virágmintákkal. Itt mindíg tavasz van, és mintha az itt lakók a ‘virágozzék’ felszólítást kicsit túl komolyan is vették volna. Az eredmény: festett mintától roskadozó homlokzatok, ablakok, és belső terek. De a bútorokon és mindennapi használati eszközökön is megjelenik egy-egy díszített szőttes legalább, ha festék még nem jutott oda. A falu bár skanzennek tűnik, lakott és a lakók maguk öltöztetik évről évre virágba házaik, de érdemes megcsodálni a közösségi épületeket és a templomot is, hiszen azok sem maradnak díszítés nélkül soha.
1948 óta szervezik meg a faluban a „Festett Házikó” versenyt, amelynek eredményeképpen a házakon újabb és újabb virág motívumok tűnnek fel, tovább őrizve a több mint száz éves hagyományt.
TIPP:
Tavasszal érdemes leginkább a faluba látogatni, hiszen ekkor az éledő természet csodás környezetet nyújt a virágba borult házikóknak.
4. Wolin szigete
A Balti-tengernél található Wolin sziget, a Szczecini öböltől északra található. Bár Lengyelországnak ezt a részét a turisták még kevéssé ismerik, az aranyhomokos strandok még a nyári szezonban is nagyon kellemes kikapcsolódást nyújtanak. A sziget legnagyobb részét a Wolin Nemzeti Park teszi ki, melynek területét csaknem teljesen erdő borítja. A park legismertebb látványosságai a 95 méter magas tengerparti sziklafal és a bölénytenyészet.
Wolin strandjain júliusban és augusztusban a hőmérséklet 25-30 °C körüli, így azoknak az utazóknak ajánljuk akik nem annyira kedvelik a hőséget.
TIPP:
A szigetre való látogatása során ne hagyja ki a Wolini Szláv és Viking Központ meglátogatását. Sétálgasson a rekonstruált viking településen, és ismerje meg, hogyan éltek az emberek 1000 évvel ezelőtt. Tekintse meg az ősi mesterségeket, kóstolja meg az ételeket vagy próbálja fel a valódi páncélokat.