Szeretné élőben látni a Disneyland kastélyát? És mit szólna a Versailles-i palota másához? Lengyelország történelmi öröksége felbecsülhetetlen, ráadásul csodás tájakkal is várja. Sok jelentős műemléke megsemmisült és kifosztásra került a számtalan háború során, de szerencsére néhány érintetlenül megmaradt, vagy sikerült rekonstruálni. Lengyelországban körülbelül 2500 palota és kastély található a mai napig. És bár nem volt könnyű, kiválasztottuk a legszebbeket!
Mosznai kastély: a mesébe illő látvány
Az egész Szliéziai régió legnagyobb kastélya a cseh-lengyel határ közelében található, és nagyon a híres Disney filmstúdió logójában található. Bár a kastély sokkal régebbi mint a Disney, lengyel Disneylandnek nevezik.
Az épületet a 17. században építették, és 99 toronnyal és 365 szobával büszkélkedhet. A kastély három részből áll – a legöregebb barokk középső rész, a nyugati neoreneszánsz szárny és a neogótikus keleti szárny.
A hatalmas építmény nemcsak építészeti stílusával különbözik a többitől – az egyik kastélyszárnyban a Neurózisterápiás Központ működik, amely ideg- és pszichoszomatikus betegségekkel foglalkozó intézmény.
A mosznai kastély egész évben nyitva áll, és a lélegzetelállító építészete mellett egy hatalmas kastélykert is várja, amely hársfák és tölgyek sorával, szökőkutakkal és szobrokkal büszkélkedhet.
Łazienki-palota: királyi nyári rezidencia
A vízen álló palota az egyik legértékesebb lengyel épület és Varsó szimbóluma. A helyén eredetileg a 17. században épült fürdőházak álltak, amelyeket Stanisław Herakliusz Lubomirski herceg építtetett.
1764-ben a Łazienki-t Stanisław August király nyári rezidenciájává alakították át, aki az építészekkel együtt átalakította az akkori barokk pavilont neoklasszicista palotává. A király ezt a helyet használta művészeti gyűjteménye számára, amelyből néhány darab még ma is látható a kastély termeiben.
A Łazienki a nevét viselő park része, amely francia kertek és angol parkok elemeit ötvözi. A természet és az építészet itt luxus és harmonikus környezetet teremt. A komplexum otthont ad továbbá a Myślewicki-palotának, a Fehér Háznak és három pavilonnak. Ha Varsóba látogat, ennek az ikonikus helynek a meglátogatása szinte kötelező.
Wilanów-kastély: a lengyel Versailles
Az utolsó nagy lengyel király – III. János – 1677-ben vásárolta meg a birtokot. Az ő gondos felügyelete alatt épült fel a pompás barokk palota. Ez a palota a család számára királyi nyári rezidenciaként szolgált Varsó külvárosában. Az idő múlásával az épület bővült és olyan jelleget kapott, amely a francia paloták és olasz villák jellegzetességeit tükrözi.
Szerencséra a kastély a második világháborút jelentős sérülések nélkül vészelte át, így a háború utáni időszakban Lengyelország legnagyobb portrégyűjteményével büszkélkedhetett. A gyűjtemény a 16. és 19. század között készült műveket tartalmaz.
III. János gyönyörű parkot és egy állatkertet is építtetett a palota köré. Jelenleg a Wilanów-kastély körüli kert Lengyelország egyik legszebbje, és látogatása egész évben élvezhető. Csütörtökönként a kert és a kastély látogatása ingyenes.
Gołuchów-kastély: a várból lett kastély
A kastély története a 16. század második feléig nyúlik vissza, amikor még Gołuchów vár volt. A kastéllyá történő átalakítást Izabela Czartoryska hercegnő és műgyűjtő rendelte el. Izabela többek között arról ismert, hogy megalapította Lengyelország első múzeumát – a Czartoryski Múzeumot, amely Krakkóban található.
A hercegnő francia művészeket hívott meg a rekonstrukcióhoz, így az épület a 16. századi francia reneszánsz építészet jegyeit kapta. Izabela célja nem csupán egy rezidencia, hanem egy múzeum létrehozása volt, amelynek gyűjteménye mindenki számára elérhető volt. A múzeum a második világháború kezdetéig működött, majd a nácik kifosztották.
A kastély Poznańból, Wrocławból vagy Łódźból körülbelül 2 óra alatt elérhető. A kastélykomplexum része egy hatalmas park is, amelyben körülbelül 600 fafaj és cserje található.