Nincs sorban állás, nincs tömeg, nincs zaj. Ha autentikus élményt keres és érdekli a helyiek életvitele, a kultúra és a történelem, jó olvasson tovább. Fedezze fel velünk Szlovénia rejtett kincseit.
1. Kamnik-Savinja Alpok - tippek túrázáshoz egy elfeledett hegységben
Míg a Júliai-Alpok Szlovénia egyik leg népszerűbb pontja a túrázók körében, a szomszédos Kamnik-Savinja-Alpok mellett gyakran elsiklanak. Pedig legalább annyira gyönyörűek csúcsai, és hasonlósan csodás látnivalókat kínálnak, mint aTriglav Nemzeti Park. A magas sziklás csúcsokra felkapaszkodókat a varázslatos panoráma kárpótolja fáradozásaikért. A több mint 30 db 2000 m feletti csúcs mellett számos csodálatos fennsík is található, ahol festői fa pásztorkunyhókban gyönyörködhet.
A Kamnik-Savinja-Alpokat Észak-Szlovéniában, Ljubljanától kb. 50 km-re találja. Déli része, az úgynevezett Kamnik Alpok, a főváros irányából könnyen megközelíthető. A hegység ezen részének legnagyobb látványossága minden bizonnyal a Nagy fennsík - amelyet felvonóval is meg lehet közelíteni. Sétáljon a romantikus pásztorkunyhók között a szinte végtelen, több tíz kilóméteren elnyúló síkságon.
A hegység északi része, a Savinja Alpok nehezebben megközelíthető. Ezek vagy Ausztria felől, vagy a kelet-szlovéniai Luce faluból érhetőek el. A Logarska Dolina csúcsról azonban Szlovénia egyik legszebb kilátásában lehet része, így ezt mindenképpen érdemes meghódítania.
Hová érdemes ellátogatni a Kamnik-Savinja Alpokban?
- a Nagy fennsíkra
- aVolčji potok arborétumba
- a Kamnické Bistrica forrásához
- a Predaselj-szurdokba
- Kamnik városába
- Solčava faluba
- a Logarska Dolina csúcsra
Szálljon meg a Savinja Alpoknál és fedezze fel Szlovénia rejtett kincseit
2. Cerknica-tó - Délnyugat-Szlovénia eltűnőben lévő ékköve
Szlovénia egyik legkülönlegesebb ‘tava’, a Cerknica egy kis játékot játszik a látogatókkal. Az év egy részében teljesen eltűnik, hogy aztán teljes pompájában térjen vissza. Ez hogyan lehetséges? Nincs semmiféle varázslat, a tavat a tartós őszi esők és a tavaszi olvadás kelti életre csupán. Ősszel és tavasszal a Cerknica a nagyobb szlovén tó címet viselheti. Amikor azonban felszívódik, a Triglav Nemzeti Parkban található Bohinj-tó átveszi tőle ezt az előkelő címet.
A Cerknica közepén található egy egyedüli szlovén szigetfalu, amelynek lakói megtanultak harmóniában élni az eltűnő és újra tellő tóval. Ősszel és tavasszal Cerknica a vízi sportok vagy a horgászat vonzza a látogatókat. A terület azonban még aszályos időkben is sok látnivalót kínál. Az ősszel és tavasszal vízzel telített részeket ilyenkor legelők, nádasok és mesebeli lagúnák váltják fel, amelyek ritka madaraknak adnak otthont.
3. Pokljuka fennsík - egy romantikus hely a hegyek magasában
A Bledi és Bohinji tavak között, 1200-1500 méteres magasságban terül el a Pokljuka fennsík. Mivel magasan fekszik a Júliai-Alpokban, így a turisták tömegeitől nem kell tartania, csupán a legelésző tehenek nyújtanak társaságot itt. A festői fennsíkot egykor egy gleccser alakította ki. Ma a nyugalom kis szigete, fa pásztorkunyhók, virágos rétek és erdők tarkítják.
A Pokljuka-síkság az aktív pihenést kedvelők számára tökéletes választás. Nyáron túrázhat, vagy kerékpározhat a gyönyörű tájon. A kirándulás egyik fénypontja lehet, ha betér az egyik útjában lévő pásztorkunyhóba és megkóstolja a helyben készült tejtermékeket.
Válasszon szállást a Triglav Nemzeti Park területén, hogy közel legyen a természethez.
4. Škofja Loka - rejtett történelmi gyöngyszem Ljubljana közelében
A szlovéniai Skofja Loka városkában úgy érezheted magát, mintha varázslatos módon időutazáson vett volna részt és visszacsöppent volna a középkorba. Ezt a történelmi gyöngyszemet Ljubljanától mindössze 19 kilométerre találja. A múlt emlékei a város minden sarkán meglepik, hiszen ez Szlovénia legrégibb városai közé tartozik. A település első említése 973-ból származik.
A város minden épülete önmagában is ritkaság. Történelmi és építészeti értékével azonban kiemelkedik közülük a Loški Grad kastély, amely wgí múzeumnak is otthont ad. Említést érdemel még a Kapucinus kolostor, amelynek könyvtárában 1721-ből származó szlovén drámák kéziratai is találhatóak. Ha pedig a természetbe vágyik, érdemes felkirándulnia a város fölött álló romantikus kis templomhoz.
5. Rinka vízesés - Szlovénia második legnagyobb vízesése.
A Rinka-vízesés általában nem szerepel a turistakalauzok első oldalain, annak ellenére, hogy egész Szlovénia második legnagyobb vízesése. A vízesés a Savinja-Alpokban található és 105 méter magasról zuhan le a Logar-völgyben. A közeli parkolótól a vízesés csupán negyed óra sétára található, így mindenképpen megér egy látogatást.
A vízesés mellett található egy bájos hegyvidéki étterem, a Sasfészek is, ahol megkóstolhatja a tradicionális szlovén finomságokat, miközben a vízesésben gyönyörködik. A vízeséshez a belépés ingyenes, de a Logar-völgybe való belépésért fizetni kell.