A lenyűgöző horvát természet ékkövének a vízesések számítanak, amelyek Európa legszebbjei közé tartoznak. Bár legtöbbjük a népszerű tengerparti üdülőhelyektől távolabb zuhan a mélybe, a tiszta vizű patakok, a buja zöld növényzet és rengeteg lezúduló víz látványa miatt mindenképpen érdemes felkeresni őket. Ebben a bejegyzésben megkíséreljük bemutatni a 7 legszebb horvát vízesést, ha teheti egyiket se hagyja ki!
1. A Skradinski buk a Krka Nemzeti Parkban
Bár Horvátországban sok gyönyörű vízesés található, a legszebbnek a Skradinski buk-ot tartják, amely a Krka Nemzeti Park leghíresebb látványossága. A természeti csoda 45 méter magas, és 17 vízesésből áll, amelyek összesen több mint 800 méter hosszúak. A vízeséshez Skradin városából a Krka folyó mentén túrázva (kb. 3,5 km ), vagy hajóval lehet eljutni. Utóbbira a nemzeti parkba szóló jegy birtokában bárki felszállhat. Sétáljon végig a vízesés felett húzó, a 2 km hosszú fából készült sétányon, ahonnan megcsodálhatja a lenyűgöző helyszínt teljes pompájában. Ezenkívül megtekintheti a helyi szabadtéri múzeumot is, amely egy, a régió életével foglalkozó, érdekes néprajzi kiállításnak ad otthont. Fontos tudni, hogy 2021 óta a vízesésnél tilos úszni. A Krka Nemzeti Park Šibenik közelében található, de autóval könnyen megközelíthető Splitből és Zárából is.
2. A Plitvicei-tavak Nagy-vízesése
A Plitvicei-tavak Nemzeti Park a természeti gyöngyszemek egész sorát vonultatja fel. Közöttük a legnépszerűbb a Veliki slap, azaz a Nagy-vízesés. Ahogy a neve is sugallja, ez a legmagasabb vízesés, de nemcsak a Plitvicei-tavakon belül, hanem egész Horvátországban. Az akár 78 méteres magasságból lezúduló víz több tavat is táplál. A nemzeti park szépségeit 8 különböző túraútvonalon fedezheti fel, amelyek hossza 3,5 km-től 21 km-ig terjed. Némelyikük egyenesen a Nagy Vízeséshez, vagy a közelében lévő kilátóhelyek egyikéhez vezet. Ezekből nagyszerű kilátás nyílik a tükörtiszta alsó tavakra (összesen 4 db) és a Sastavci vízesések területére is. Bár az azúrkék habok minden látogatók mártózásra hívogatnak, nem szabd elfelejteni, hogy úszni a nemzeti parkban szigorúan tilos. Bár a Plitvicei-tavak a horvát hátországban, távol a tengerparti üdülőhelyektől várják a látogatókat, a kivételes természeti kincseket semmiképpen sem szabad kihagyni. Ezt megkönnyíti, hogy a Nemzeti Park az év minden napján nyitva tart, beleértve a munkaszüneti napokat is. Ha a főszezonon kívül érkezik, akkor ráadásul a turisták tömegei nélkül merülhet el a felejthetetlen látványban.
Szeretne többet megtudni Horvátország nemzeti parkjairól? Akkor ne hagyja ki [cikkünket](https://travelking.hu/blog/horvatorszag-legjobbjai-8-lenyugozo-nemzeti-park), amiben igyekeztünk részletesen körbejárni a témát!
3. Rastoke vízesései
Ha főváros, Zágráb felől közelíti meg a horvát tengerpartot, valószínűleg elhalad Rastoke festői faluja mellett. A bájos kis település a Slunjčica és a Korana folyók találkozásánál fekszik, ahol a folyók áramlása több tucat kis tavat, zuhatagot és vízesést hoz létre. A vízi csodák legszebbjei Rastoke-ban találhatók, ahol a természet varázsa keveredik az régi vízimalmok és egyéb épületek történelmi hangulatával. A turisták itt tényleg egy tündérmesében érezhetik magukat. Négy túraútvonal közül választhat, ha felfedezné a környéket. Bármelyik lehetőséget is választja, a gyönyörű kilátás és a frissítő mártózás nem marad majd el. Ez az élmény, főleg kánikula idején megfizethetetlen!
4. A Mrežnica vízesések
Szeret aktív maradni a nyaralás alatt is? Akkor mindenképpen keresse fel a Mrežnica folyó vízeséseit, ahol az érintetlen természetben hódolhat a vízisportoloknak. Bár a 64 kilométeres Mrežnica nem tartozik a leghosszabb folyók közé, mégis kiemelkedik közülük gyönyörű kanyonjainak és egyedülálló mésztufa-vízeséseinek köszönhetően. Közel 90 található belőlük a folyó mentén, és bár nem olyan magasak, mint a Plitvicei-tavak vagy a Krka folyó vízesései, nem csak a partról, hanem közvetlenül a vízből is gyönyörködhetünk bennük. Sőt, itt akár egészen a vízesések alá is beúszhat ha szeretne. A legtöbben raftingolni vagy a kajakozni érkeznek, hiszen a körülmények itt mindkettőhöz tökéletesek. A változatos áramlás lehetővé teszi, hogy a gyermekes családok, a kezdők és a tapasztalt evezősök is megtalálják a tudásukhoz megfelelő szakaszt. Bármelyik útvonalat is választja, biztosan elhalad majd számos gyönyörű vízesés mellett, így ez a kirándulás biztosan felejthetetlen lesz.
5. Zrmanja vízesések
A raftingolás szerelmeseinek másik paradicsoma 70 km-re található Zárától. A több mint 70 km hosszú Zrmanja folyó mészkőszikla kanyonok között kanyarog el a tengerig. Közülük az egyiket Európa egyik legszebbjének tartják, ez nem is csoda, hiszen 12 csodás vízesés tarkítja látványát. A csodálatos kanyon Žegarski kaštel falu közelében fekszik, amely így ideális ahhoz hogy csónakkal vagy kajakkal látogassa meg. Egészen a Zrmanja és Krupa folyó összefolyásáig evezhet, ezt követően le kell szállnia a hajóról, hogy a part biztonságából megcsodálhassa a 11 méter magas vízesést, mely egy dús növényzetű, széles sziklán zuhan le. A folyó egyes szakaszai gyermekes családok vagy kezdők számára megfelelőek, más részek viszont csak a nagy rafting gyakorlattal rendelkező adrenalin őrültek számára ajánlottak.
6. A Sopot vízesés
Bár a legtöbb lenyűgöző horvát vízesést az északról délre húzódó központi hegyvonulatok rejtik, a természeti csodák egyike az Isztriai-félsziget szívében lelhető fel. A 24 méter magas, türkizkék tóba zuhanó Sopot vízesés is azon kevés horvátországi zuhatag egyik ahol úszni is lehet. Itt azonban fontos meghegyezni, hogy a száraz nyári hónapokban a vízesés gyakran kiszárad, ezért ősszel vagy tavasszal ideális felkeresni ezt a kivételes helyet. A vízeséshez a közeli parkolóból egy rövid sétával (10-15 perc) juthat el a helyszínre. Vagy végigsétálhat a Szt. Simunán, ami egész Isztria egyik legrégebbi jelzett túraútvonala. Ez a 10 km-es körút a festői szépségű isztriai Gračišće faluban kezdődik és ér véget. A vízesés mellett útközben pihenőt tarthat a Szent István-templom romjainál is, és Simunában is, ahol egy vízimalom maradványai és két régi templom várja. A jelzések felvezetnek a sziklához, ahol a vízesés a tóba zuhan. Itt mindenképpen különös figyeljen gyermekeire!
7. Gubavica vízesések
Nem csoda, hogy a közép-dalmáciai Omiš városa igazán népszerű úti cél a sportrajongók körében, hiszen a környéken szinte számtalan sportnak hódolhatnak. A Cetina folyó lélegzetelállító kanyonjában a raftingon és a kajakozáson kívül a kerékpározáshoz is minden feltétel adott, és akár még a siklóernyőzést is kipróbálhatja. Akárhogy is dönt, a közelben található két gyönyörű vízesést, a Nagy (49 m) és a Kis Gubavicát (7 m magasság) szint bűn kihagyni. A vízesések alatt egy igazi oázis terül el. Ha teheti a látványban való gyönyörködés mellett fürödjön is meg a kristálytiszta vízben.
Horvátország izgalmas adrenalin élményei felejthetetlen kalandokat kínálnak a bátor utazók számára. Blogunkban bemutattuk a top 8 legjobb adrenalin-fokozó programot, ahol sziklamászás, búvárkodás, vagy éppen paragliding vár Önre. Ezek az élmények nemcsak a kalandvágyó utazóknak nyújtanak izgalmas kihívásokat, hanem mindenki számára, aki szeretne kimozdulni a komfortzónájából és megtapasztalni Horvátország legdinamikusabb oldalát. Fedezze fel Horvátország legizgalmasabb adrenalin élményeit, és élvezze a csúcspontot a következő kaland során! Tervezze meg adrenalinszintet növelő utazását most, és tapasztalja meg a horvát kalandok varázsát!