Bár Szlovákia korántsem Európa legnagyobb országa, a látnivalók terén bármelyikkel felveszi a versenyt. Hogy a sok nevezetesség közül melyek a legszebbek vagy a legfontosabbak? Olvasson tovább és megtudja!
1. A Szepesi vár és környéke
Közép-Európa legnagyobb középkori várépülete a világon is a tíz legnagyobb erődítmény közé tartozik. Nem csoda, hogy az UNESCO világörökségi listájára is felkerült. A vár története a 12. századra nyúlik vissza, az utolsó építési munkákat a Thurzó és a Csáky család végeztette. Idővel kigyulladt, és szinte megsemmisült. Azóta azonban számos javítást, átépítést végeztek rajta.
A 4 hektáros terület jelenleg is látogatható. A kastélyhoz való feljutás nem nehéz, közvetlenül az épület alatt lehet parkolni, onnan körülbelül 10 percet kell gyalogolni. A várban minden hónap első vasárnapján ingyenes a belépés.
A turisták érdeklődését azonban nem csak a fenséges szepesi várrom, hanem a környéke is felkelti. A közeli Szepesség és Szepeshely is szerepel az UNESCO listáján, amit főleg történelmi műemlékeinek köszönhetnek Ahogy Lőcse sem maradt le róla. A bájos városban a máriahegyi zarándokhely a látogatók kedvence. Ezt a nevezetességet minden évben zarándokok százezrei keresik fel július első vasárnapján. 1995-ben még maga II. János Pál pápa is tiszteletét tette a vallási ünnepségen.
2. Szlovák Paradicsom
Szlovákia keleti részében, egy másik gyöngyszem várja a természet szerelmeseit. A Szlovák Paradicsomot1964-ben védett tájterületté, 1988-ban pedig nemzeti parkká nyilvánították. Ennek ellenére a sűrű túraútvonal hálózatnak köszönhetően bárki felfedezheti szépségét. A kevésbé hozzáférhető részeken fémhidakat, gyaloghidakat, láncokat és létrákat szereltek fel. Ez egyszerre tette biztonságosabbá és izgalmasabbá a túrázást. A gyaloglás közben, pedig nincs más dolga mint elmerülni a csodálatos látványban, amit folyami kanyonok, végtelen karsztsíkságok és vízesések tarkítanak. Nem utolsósorban a hely állat- és növényvilága is lenyűgöző.
A környék egyik legnépszerűbb célpontja a Tamásfalvi kilátópont. A 146 méteres magasságból jó időben a Magas-Tátrára nyílik kilátás.
3. Farkasd és Csicsmány
Tudta, hogy az UNESCO listáján szereplő Vilkolinec (vagy magyarul Farkasd), a szlovák népi építészet gyöngyszeme a mai napig lakott? A helyiek igyekeznek a skanzent változatlan formában megőrizni, és ezzel megóvni a kulturális örökséget. Ha erre jár, semmiképpen se hagyja ki az 1770-ben épült, fából készült kétszintes harangtornyot. Az élménye még nagyobb lesz, ha olyan ünnepek alkalmával látogat el a faluba, mint a Farsang vagy a Majális, amik ősi hagyományokat ápolnak. Emellett nemrégiben nyitották meg a Sidorovo kilátót, ahonnan megcsodálható a Nagy-Fátra, az Alacsony-Tátra, a Magas-Tátra és Liptó nagy része. A kirándulás a kilátóhoz körülbelül 1,5 órát vesz igénybe, és a legkisebb gyerekek is könnyen teljesíthetik.
Vlkolínechez hasonlóan Csicsmány is egyedülálló népi építészetével tűnik ki, amely visszarepít a turistákat az időben. A faházak fehér díszítő elemei visszaköszönnek a hagyományos csicsmányi öltözködésben is.
4. Selmecbánya
A nemesfém bányászat hosszú hagyományokkal rendelkezik a felvidéken. A bányászmesterség egyik központja kétségkívül a gyönyörű Selmecbánya volt. Ezüstvárosnak is nevezték, mivel ez az érc nagy számban volt megtalálható a városka közelében. Mára mindez azonban a helyi turizmust erősíti, amit mi sem bizonyít jobban, mint az hogy a város egy része az UNESCO Kulturális és Természeti Világörökség listájára is felkerült. Itt 360 műemlék épületet és két, egymástól mindössze 500 méterre lévő késő román stílusú bazilika is megcsodálható. Ráadásul a hely a lélegzetelállító Selmec-hegység völgyében fekszik, ami még lenyűgözőbbé teszi. Ha erre kirándul, az unalom szót elfelejtheti.
Selmecbánya egyik érdekessége, hogy a városháza óráján a mutatókat fordítva állították be, így a nagy az órát, a kicsi pedig a percet mutatja. Ennek az anomáliának az oka ismeretlen, de több legenda is igyekszik megmagyarázni.
5. A bajmóci kastély és az állatkert
Ha Bajmóc környékén jár, a 11. századi kastély meglátogatása talán magától értetődő. Ezen nincs mit csodálkozni – a Bajmóci várkastély egy igazi gyöngyszem. Az új generációk képviselői legtöbbször el sem tudják képzelni, hogyan élték a főurak életüket a régi korokban, de a vár bejárása segíthet nekik képet alkotni az arisztokrácia életmódjáról. De nemcsak nekik éri meg a látogatás, a műemlékek és a solymász bemutatók mindenkit lenyűgöznek.
A bajmóci állatkert Szlovákia legrégebbi és leglátogatottabb állatkertje. Egész évben nyitva tart, és 430 állatfajnak (pl. afrikai elefántok vagy bongó antilopok) ad otthont, köztük számos veszélyeztetett faj példányai is megtalálhatók. Ráadásul a gondozók számos fogyatékkal élő állat életét is igyekeznek jobbá tenni.
6. Barlangok
Tudta, hogy Szlovákiában már közel hétezer barlangot fedeztek fel? A föld alatti zugok és labirintusok legsűrűbb hálózata (akár 1110 barlang és szakadék) az ország déli részén található. A Szlovák-karszt barlangjai és szakadékai már régen helyet szereztek maguknak a Guinness Rekordok Könyvében. A világ legmagasabb cseppkője cím például hosszú ideig a Krasznohorkai-barlang büszkeségéhez tartozott.
A Dobsinai-jégbarlang a már korábban megénekelt Szlovák Paradicsomban található. Ahogy a neve is sugallja, a barlang néhány termét teljes egészében a jég uralja. A Nagyteremben például nem kevesebb mint 26 m a jégvastagság. Igazán egyedülálló látvány. A barlang szerkezetének köszönhetően pedig a hőmérséklet itt még nyáron sem emelkedik 0 °C fölé.
Kevesen tudják, hogy egy ilyen Martonházi-aragonitbarlang egy világviszonylatban is egyedülálló ritkaságnak számít. Föld alatti csarnokait az aragonitból formálódott különféle képződmények díszítik, amelyek a felszíni vizek korróziós tevékenysége és mészkő kikristályosodása folyamán jöttek létre. Színük a fehértől a barnáig bármilyen lehet, alakjuk pedig a korallcsomókhoz hasonló. A 300 méteres barlangterületből 230 méter látogatható. Különösen érdekes az a rész, ahol fehér aragonit rojtok világítanak a lámpák fényében, nem véletlenül nevezik "Tejútcsarnoknak".
7. Megonky kövek
Az 1980-as években fedeztek fel egy egyedülálló természeti jelenséget a Csacsa (szlovákul: Čadca) melletti Kiszucán (szlovákul: Kysuce) található, amelyet 2003-ban természeti emlékké nyilvánítottak. A Megonky néven ismert helyen számos 10-260 cm átmérőjű, tojás és gömb alakú homokkő képződményt találtak. Azóta sok közülük különféle kiállításokon is szerepelt.
Eredetüket még mindig nem tudták egyértelműen megmagyarázni, de a geológusok feltételezik, hogy az emberiség előtti világ tengereiben keletkeztek, a föld magjának összetömörödésével, amit a tengerfenéken történő vízmozgások okoztak.
És persze fojtathatnánk a sort az idők végezetéig, de talán már ez is elég ahhoz, hogy kedvet kapjon egy szlovákiai kiránduláshoz.
Bónuszkérdés a végén:
Tudja, hol keresse a világ legrégebbi, folyamatosan működő pénzverdéjét? Természetesen Körmöcbányán, ahol a pénzverés már 1328-ban is folyt, és azóta is tart. A Körmöcbányai Pénzverde így minden bizonnyal a világ egyik legrégebbi, ma is működő verdéje.
Szlovákia lenyűgöző kirándulóhelyei páratlan lehetőségeket kínálnak azok számára, akik szeretnék felfedezni az ország természeti szépségeit. Blogunkban bemutattuk a top 7 legjobb kirándulóhelyet, ahol festői tájak, friss levegő és izgalmas kalandok várják Önt. Ezek a helyszínek ideálisak a természetjárás, a családi kirándulások és a pihentető szabadidős tevékenységek számára. Fedezze fel Szlovákia legszebb kirándulóhelyeit, és élvezze a természet közelségét egy emlékezetes utazás során! Tervezze meg következő kalandját, és tapasztalja meg Szlovákia varázslatos tájait!