Horvátország már nagyon régóta az egyik legnépszerűbb nyári úti cél az egész világon. A turistákat nem csak az Adriai-tenger tiszta vize, és a gondozott strandok, hanem a nagyszerű gasztronómiai élmények és a világhírű horvát vendégszeretet vonzza az országba. A változatos horvát konyha régiónként eltérő különlegességekkel büszkélkedhet, amiket a helyi alapanyagokra támaszkodva alkotott meg a népi vagy éppen a professzionális szakácsművészet.
Fedezze fel a tengerek és partok ízeit
A horvát konyha két részre osztható, aszerint, hogy part menti vagy szárazföldi területről van szó.
Az adriai tenger ízei
A legtöbb turista tengerparti üdülőhelyekre utazik, ahol elsősorban a horvát gasztronómia első típusát ismerheti meg. Az Adria menti régiókban főként házi olívaolajjal készített halakból és tenger gyümölcseiből készülnek a hagyományos fogások. Az ételek elkészítésének módján legtöbbször érezhető az erős olasz hatás és ez sokszor az éttermek kínálatát is meghatározza. Így itt akár ízletes pizzákat, tésztákat, salátákat, leveseket vagy rizottókat is fogyaszthat.
A mediterrán horvát gasztronómia
A hátországra jellemző ételek igen változatosak, és felfedezhetőek benne a Közép-európai (főleg magyar és szláv) illetve a török konyha egyes elemei illetve annak befolyása. Az ország szívében a hús, a gabonafélék és a hüvelyesek bőséggel állnak rendelkezésre, így nem csoda, hogy ezek biztosítják az itteni gasztronómia alapját. Népszerűnek számít például a gulyás és a nyárson sült hús (gyakran bárányhús) különféle változatai. Ezek az ételek gyakran kiadósabbak és erősebben fűszerezettek, a könnyedebb, színesebb és egészségesebb tengerparti fogásokhoz képest.
Ha Ön azok közé tartozik, akik szeretik minden érzékszervével élvezni a nyaralást, akkor mindenképpen javasoljuk, hogy próbáljon ki minél többet a tradicionális horvát fogások közül. Íme a horvát konyha 9 legjobb fogása!
1. Peka
A leghíresebb horvát különlegesség minden bizonnyal az úgynevezett peka. Valójában ez nem egy étel neve, a peka az elkészítési módra utal. Az eljárás során fűszerekben és olívaolajban pácolt húst (vagy tenger gyümölcseit), zöldségeket és burgonyát egy fedővel lezárt, nagy kerámia- vagy fémedénybe helyezik. Ezután az edény fedelét forró szénnel rakják meg, így a húsok és a zöldségek először a saját levükben megfőnek, majd ropogósra sülnek.
Az eredmény egy hihetetlenül finom és harmonikus étel. A helyiek körében a polip peka a legnépszerűbb, amelyet mindenki szívesen lát a tányérján, aki szereti a tenger gyümölcseit. Ez a párolás alapú, forró szén felhasználására épülő elkészítési mód több órát vesz igénybe, ezért a legtöbb vendéglátóhelyen 24-48 órával előre kell foglalni, ha nem szeretné kihagyni ennek a különlegességnek a megkóstolását.
2. Skradini rizottó
Egy másik híres horvát étel, amelynek megkóstolásához mindenképpen előzetes foglalás szükséges, a Skradini rizottó (Skradinski rižot). Ez a különlegesség Skradin városáról kapta a nevét, hiszen úgy tartják eredetileg onnan származik. És, hogy miért kell előre foglalni? Mert ennek az ételnek az elkészítése legalább 12 órát vesz igénybe.
Az étel alapja a rizs és borjúhús, majd fokozatosan belekerül a dalmát sonka, vagy a kakashús, és végül, még a tálalás előtt megszórják frissen reszelt Pagi sajttal. (Ez egy különleges fajta juhsajt Pag szigetéről, amelyről a továbbiakban lesz még szó). A felhasznált összetevők miatt a skradini rizottó a horvát ízek valóságos szimfóniáját kínálja a fogyasztójának. Sajnos azonban a hosszú elkészítési ideje miatt kevés étterem étlapján szerepel ez a különleges fogás. Ha mégis szerencséje lenne, ne habozzon megkóstolni!
3. Szarvasgomba
Az Isztriai-félsziget az egyik legnépszerűbb horvát üdülőhely, a helyiek kedvenc csemegéje pedig nem más, mint a szarvasgomba. Ez a ritka, föld alatt termő gomba Európában csak néhány helyen található meg igazán nagy mennyiségben. Az egyik ilyen hely Isztria, így nem véletlen, hogy az utazók rengeteg fajta szarvasgombából készült terméket kóstolhatnak, vagy vihetnek haza szuvenírként: szarvasgomba olaj, szarvasgombás juhtúró, szarvasgombás kolbász, szarvasgomba krém parmezánnal vagy olíva olajjal és még sok egyéb ínyencség várja itt őket.
A legtöbb isztriai éttermek étlapján szerepel a szarvasgombás fuži is. A fuži egy hagyományos isztriai tészta, ami finom szarvasgomba szósszal összefőzve egy különleges ízvilágú ételt alkot, amely egyesíti az olasz és balkáni gasztronómia legjavát. Az étel tökéletes kíséretét pedig a termékeny isztriai szőlőültetvényeken tradicionális, több száz éves hagyománnyal rendelkező Malvasia fehérbora biztosítja.
4. A pršut, a kulen és a paški sir
A minőségi sajtok illetve a pácolt húsok és felvágottak akárcsak az olasz konyhában, a horvát gasztronómiában is fontos szerepet játszanak. Jóllehet a választék szélessége nem veszi fel a versenyt az Itáliában megszokottal, de a minőség terén nem tapasztalhatunk elmaradást.
A leghíresebb horvát csemege minden bizonnyal a legendás Paški sir, vagyis a Pagi sajt, ami egy igazi luxusterméknek számít. Ezt a rendkívül jó minőségű sajtot ma is hagyományos kézműves módszerrel készítik. Egyedi ízében szerepet játszik az a sajátos juhfajta, amelynek teje a sajt alapját képezi. A különleges sajt azonban nemcsak Pag szigetén, hanem a Gligora sajtmanufaktúra üzleteiben is megvásárolható, amelyek Horvátország egész területén várják a vásárlókat. De egy kis szerencsével akár egy szupermarket polcain is rájuk lehet lelni.
Egy másik nagyszerű ehető szuvenír a dalmát prosciutto (pršut), vagyis a füstölt szárított sonka, amelyet általában vékony szeletekre vágnak. Olasz és isztriai társaitól eltérően a dalmát változatot füstölik, majd legalább tizenkét hónapig szárítják, hogy elnyerje remek ízét.
De nagy hiba lenne kihagyni egy másik csemegét, a Szlavónia vidékéről származó kulen szalámit is. Fűszeres ízét és illatát annak is köszönheti, hogy Szlavónia és Magyarország közvetlenül szomszédosak egymással, így a kulenre is jellemző a magyar ételeink ízeit is domináló erősen pirospaprikás és fokhagymás fűszerezés.