Szellemek, paranormális tevékenységek vagy régi babonák? Akár horrorrajongó, vagy csak vonzzák a rejtélyekkel övezett helyek és valami izgalmasat keres a lengyelországi pihenéshez, jól jön pár tipp ezekről az egyedi kirándulóhelyekről, amelyek garantáltan hátborzongató élményeket nyújtanak.
Csontkápolna
Első pillantásra jelentéktelen kis kápolna a Kudowa-Zdrój város északi részén különleges meglepetést rejt. Az épület belsejét három ezer emberi koponya díszíti, alapjai és falai pedig körülbelül húszezer-harmincezer emberi maradványból készültek.
A cermnai csontkápolna története a 18. századra nyúlik vissza. Az építkezést Václav Tomášek helyi pap irányította, aki munkatársaival együtt csontokat gyűjtött a háborús és járványos tömegsírokból.
Ez Közép-Európa egyik legismertebb csontkápolnája, másik hasonló található Csehországban, Sedlecben, Kutná Horánál.
Belépő
- Normál: 10 zloty
- Kedvezményes:
- Nyugdíjasok: 8 zloty
- Gyermekek 6–18 év: 5 zloty
Ogrodzieniec Várrom
A vár története a 12. századra nyúlik vissza. Működése alatt Ogrodzieniec többször is támadások célpontja volt, valamint számos tulajdonost megélt. Az egyik legismertebb tulajdonos Stanisław Warszycki volt, akit kegyetlen emberként ismertek. Warszycki nagy vagyonnal rendelkezett, és hozzájárult a környék kereskedelméhez és mezőgazdaságához, több templomot is épített, így a papok kedvencévé vált.
Bár vallásos emberként mutatták be, viselkedése ellentétben állt minden szenttel. Kedvelte a jobbágyok és családtagjaik kínzását – feleségét például nyilvánosan megkorbácsolták. Állítólag a vár közelében kínzókamrát is építtetett.
Ahogyan az ősi épületekhez illik, e várromhoz is számos legenda kapcsolódik. Warszycki kapzsi ember volt, aki mindenáron meg akarta védeni vagyonát, ezért eladta lelkét az ördögnek. Halála után állítólag fekete dühöngő kutyaként tért vissza a várba, amely azóta is őrzi a rejtett kincseket.
Ogrodzieniec a Katowice közelében található Sokolí-hegységben helyezkedik el, és része a 160 kilométeres Ölyv-fészkek ösvényének. A várrom népszerűsége a Netflix „A Vaják” című sorozatának köszönhető, ahol a Sodden-i csata jelenetei játszódtak.
Witkowice Erdőpark
Néhány forrás a Krakkó közelében található a Witkowice erdőparkot az öngyilkosok erdőjeként említi, azonban sok látogatója kellemes helynek tartja a sétákhoz. Hol van tehát az igazság?
Minden városnak megvannak a maga legendái, és Krakkónak is több van! Az egyik ilyen, hogy a külvárosi erdőbe, a Witkowice parkba.2001 őszén kilenc barát indult, hogy megünnepeljék az új iskolai év kezdetét. Amint beléptek a fák közé, sűrű köd borította be őket, és a diákok nyomtalanul eltűntek. Az utolsó, aki látta őket, egy idős férfi volt, aki figyelmeztette őket a park veszélyességére.
A rendőrség hónapokig kereste a diákokat, de sajnos eredménytelenül. Néhány barátjuk emlékükre néhány italoztak a helyszínen, és az este folyamán egy különös fényformát vettek észre. Elővették a fényképezőgépet, hogy lekapják a fényt, de amit a gép lefotózott, nem akarták elhinni – a készülék képén a hiányzó, elhunyt diákok alakjai jelentek meg.
A több mint húsz évvel ezelőtt történt események valósága után kutatva nem találtunk olyan híreket, amelyek megerősítették volna a diákok eltűnésének történetét, viszont számos változatát megtaláltuk ennek a városi legendának.