Itt vannak az év legnagyobb kedvezményei! Csapjon le a TravelBombákra 30% kedvezménnyel!

Oblíbené 0

Még nincsenek kedvenc ajánlatai.

  • Bármikor visszatérhet a mentett ajánlatokhoz
  • Egy helyen megtalálhatja kedvenc ajánlatait
  • Értesítéseket kaphat az ajánlatok változásairól

Szlováki legjobbjai: TOP 8 UNESCO helyszín

Az UNESCO rangos világörökségi listáján csak a világ legjelentősebb műemlékei szerepelnek. Nem csoda, hogy Szlovákia néhány ékköve is helyet kapott rajta. Melyek ezek? Ebben a cikkben megtudhatja.
Szlováki legjobbjai: TOP 8 UNESCO helyszín

Tartson velünk az UNESCO világörökségi listájára felvett szlovákiai műemlékek nyomában.

1. Selmecbánya és a környékének ipari emlékei

Selmecbánya (szlovákul: Banská Štiavnica) városa 1993 óta az UNESCO világörökség része, és sokak számára Szlovákia egyik legszebb településeként is ismert. Mi előzte meg azt, hogy a város ma a világ egyedülálló helyszínei közé tartozik? Gazdag történelme 1238-ban kezdődött, amikor a város királyi kiváltságokat kapott. A környező hegyekben bányaalagutakat és aknákat kezdtek építeni, és teljes lendülettel fejlődött az ezüst- és aranybányászat. A helyi bányák egy évszázadon át Európa legtermékenyebb bányáinak hírében álltak, és gazdagságuk a várost is szebbé tette. Lakossága a 15. század végén és a 16. század elején csodaszép palotákat és pompás házakat kezdtek építeni, amelyeket bájos utcák és terek, valamint gyönyörű templomok kötöttek össze. A mai városképet a bányák védelemre emelt Öreg és Új Vár tette teljessé.

Az UNESCO-listára kerülést megítélő bizottság a város bányászathoz kapcsolódó ipari műemlékeit is elismerte. Selmecbánya a világ első műszaki egyetemének, a Selmeci Akadémiának a helyszíne, amely 1735 óta működik. A bányák körüli kivételes vízgazdálkodási rendszert is egyedülálló, amely ma 60 víztározóból áll. Ezeket a szabadtéri medencéket a bánya bezárása óta rekreációs célokkal keresik fel a turisták és helyiek egyaránt.

Selmecbánya egy kivételes újítást is hozott a világnak: 1627-ben ugyanis a világon először a helyi bányákban használtak puskaport bányarobbantáshoz.

Tekintse meg szállástippjeink és fedezze fel Szlovákia legszebb UNESCO látnivalóit.


2. Bártfa

Szlovákia egyik legrégebbi városa Bártfa (szlovákul: Bardejov), a Szlovákia leggótikusabb városa becenevet viseli. Minden évben turisták ezrei látogatnak el ide, hogy megnézzék a gyönyörű főterét, amelyet ódon polgárházak vesznek körül. A tér közepén áll a 16. századi városháza, ahol egy kis kiállítás is megtekinthető. Bártfán sétálgatva ne hagyja ki a tér északi részén álló fenséges háromhajós gótikus Szt. Egidius bazilika meglátogatását. Az épület belül egy 15. századból származó 11 részes szárnyasoltár együttest rejt. Az oltár bizonyos szobrait az európai faragóművészet remekműveinek tartják.

Bártfa emellett a városfalairól is nevezetes, amelyek az ország legjobban megőrzött középkori épületei közé tartoznak. A kőfalak között 3 bástya és 10 kapu áll, ahonnan csodás panorámát élvezhet. Emellett javasoljuk, hogy kiránduljon egyet a régióban is, amely számos látnivalót és színes túraútvonalakat kínál. Nem csoda, hogy ez egyedülálló város 2000-ben felkerült az UNESCO listájára is.


3. Szlovákia karszt barlangjai

A kulturális műemlékek mellett természeti műemlékek is szerepelnek az UNESCO listáján. És mivel a szlovák természet tele van kivételes látnivalókkal, nem meglepő, hogy az ország több természeti kincse is megkapta a rangos listát. Ilyenek például a Szlovák Karszthegyég barlangjai és szakadékjai. A természeti világörökség szlovákiai barlangjai közé tartozik a Gombaszögi-barlang (szlovákul: Gombasecká jaskyňa), amely egyedülálló vékony szalmacseppköveivel tűnik ki. Emellett a listán szerepel a Domica-barlang, amely a Baradla-barlang Szlovákiai folytatása. A barlang látogatásakor 150 m-es szakaszt csónakkal kell megtenni a földalatti Styx-tavon. Emellett a Dobsinai-jégbarlang, Európa egyik legnagyobb gleccserbarlangja 2000 óta szerepel az UNESCO természeti műemlékeinek listáján.


4. Szepesi vár és a környékbeli kulturális műemlékek

Az impozáns Szepesi vár (szlovákul: Spišský hrad) nem az egyetlen egyedülálló látványosság a Szepességben.Szepesváralja a Szepesi káptalan és a Zsigrai szentlélek templommal együtt, azon műemlékek sorát alkotja, amelyek 1993 óta szerepelnek az UNESCO listáján. A múltban Szepesváralja (szlovákul: Spišské Podhradie) a Szepesség egyik legfejlettebb városa volt. Ma turisták ezreit vonzza minden évben, akik a reneszánsz és barokk elemekkel díszített polgárházak között sétálgatnak. A város ma is híres a kézművességéről, különösen a hentesmesterségéről. Hiszen ki ne szeretné megkóstolni a legendás szepesi kolbászt?

Szepeshely (szlovákul: Spišská Kapitula) ma Szepesváralja része, de egykor ez a vallási kegyhely egy különálló falu volt. A román és gótikus stíluselemekkel épült Szent Márton székesegyház uralja, amely számos kincset rejt. Például a nyolc oltárának egyike, a Szűz Mária megkoronázásának oltára több mint 500 éves. A templom meglátogatása során ne hagyja ki az egyedülálló 1317-ből származó freskó megcsodálását, amely Károly Róbert királlyá koronázását ábrázolja.

Évszázadokkal ezelőtt a szepesi káptalanba főként diákok jártak - a 19. század elején szemináriumot és a történelmi Magyarország legrégebbi tanítóképző intézetét hozták itt létre.

A kereszténység egy másik, globálisan is jelentős emlékműve a Szepesújvári járásban található Zsigra (szlovákul: Žehra) faluban található. A Gótikus útvonal elvezeti Önt a 13. századi Szentlélek templomhoz, amelyet szokatlan hagyma alakú fakupolája miatt könnyű felismerni. A kora gótikus stílusban épült templom kéthajós, a nyugati homlokzata előtti négyzetes, ikerablakos, hagymasisakos toronnyal. A hajónál alacsonyabb a huszártornyos, egyenes záródású szentély. A templombelsőben a freskók egymást váltó képciklusai a XIII. – XV. század között festették. A bibliai jelenetek mellett a főoltáron Szt. István és Szt. László is megjelenik.

Tekintse meg szállástippjeink és merüljön el Szlovákia UNESCO látnivalóiban.


Szlovákia - Legnépszerűbb ajánlatok


5. Lőcse

Lőcse (szlovákul: Levoča) városával válik teljessé az UNESCO műemlékek sora Kelet-Szlovákiában. A középkori királyi várost jól fennmaradt 6 torony védi a várfallal együtt (ennyi maradt meg a 15-ből). Sok turista szeretett bele a városba a főtéren tett séta során, amelyet a Szent Jakab-templom ural. Ez Szlovákia második legnagyobb temploma, és legértékesebb része a világ legnagyobb, legmagasabb gótikus szárnyas oltára, a Szent Jakab főoltár, Lőcsei Pál mester főmunkája. Azt mondják, hogy Pál mester az utolsó vacsora kompozíciójában az egyik apostol arcába rejtette saját képmását. A templom szomszédságában áll az egykori városháza épülete, amely a reneszánsz építészet egyik legjelentősebb emléke az országban. A főtéren álló Szégyenketrec illetve a reneszánsz Thurzó ház szintén különleges látnivaló.

Lőcse fölött emelkedik a híres Mária-hegy, amelyre minden évben a hívek felmásznak a Szűz Mária látogatásának neogótikus templomához. A zarándoklaton 1995-ben még maga II. János Pál pápa is részt vett.


6. Kárpáti bükkösök a Poloniny Nemzeti Parkban és a Vihorlati Tájvédelmi Körzetben

A 2007-ben az UNESCO természeti örökségeinek listájára való felkerülés bebizonyította, hogy a szlovákiai erdők a világ legszebbjei közé tartoznak. Különösen a Polonini Nemzeti Park területén található *Stužica, Rohlík és Havesová bükkösök, valamint a Vihorlati Tájvédelmi Körzetben található Vihorlati erdő érdemelte ki ezt az elismerést. A világon egyedülálló erdők, elsősorban a szinte érintetlen természetük miatt kapták ezt az elismerést, amelyet nehéz terepviszonyaiknak köszönhetően őrizhettek meg. Az erdők állatvilága is kivételesen gazdag - például állandó lakója a pettyes gőte, az alpesi sznauze,r vagy a kék meztelencsiga. A legelképesztőbbek azonban a mutatós bükkfák, amelyek némelyike akár 240 éves is lehet.


7. Fatemplomok Kelet-Szlovákiában

Egyedülálló fatemplomokat csak az úgynevezett Kárpátok ívén lehet megcsodálni. Építészetükre nagy hatással van a Szlovákiát átszelő nyugati és a keleti kultúra. A latin és bizánci stíluselemeket ötvöző fatemplomok ebből a kulturális keveredésből születtek. Kívülről lenyűgöző a fából készült kialakítás, amellyel az emberi lélek, a környező természettel való kapcsolatát és a mindennapi élettől való elszakadás vágyát fejezték ki az építők. A megalkotásukhoz kizárólag fát használtak, a templomok falaiban nincsenek szögek, vagy fémkötések. Meglepő az is, hogy néhány templomnak nincs tornya.

Kelet-Szlovákia egykoron tele volt ezekkel a bájos épületekkel, de a több mint 300 fatemplomból már csak mintegy 60 maradt fenn. Ezek közül nyolc érdemelte ki az UNESCO listára kerülést. A listán a következők találhatóak: Oroszsebes (szlovákul: Ruská Bystrá), Ladomérvágása (szlovákul: Ladomirová) és Rózsadomb (Bodružal) falvakban görög templomai, illetve Turdossin (szlovákul: Tvrdošín) és Hervartó (szlovákul: Hervartov ) község római katolikus templomai.

Sok templom mára már csak kulturális emlékműként szolgál. Javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódjon a nyitva tartásról és készüljön egy pár eurós belépődíjjal is. Bizonyos fatemplomokban máig miséznek, így akár egy szakrális élményben is része lehet.


8. Farkasdi skanzen

Ružomberoktól alig 6 km-re található az az egyedülálló falu, ahol évszázadokkal ezelőtt megállt az idő. A Frakasd (szlovákul: Vlkolíneci) Skanzenfalu, amely a világon egyedülállóan őrzi a hegyvidéki építészet kincseit. Összesen 45 db a 18. században épült faházat tekinthet meg és megismerheti hogyan éltek a múltban a helyi pásztorok, favágók és kézművesek. A legkönnyebben hozzáférhető építőanyag a fa volt, ezért a házak teljes egészében faragott fenyőgerendákból, a tetők pedig fazsindelyből készültek. A házak homlokzatait a lakói évente kétszer festették kék, rózsaszín vagy sárga mészfestékkel, ami nemcsak védelmet, hanem színes megjelenést is adott a házaknak.

A Farkasdi skanzelfaluba tett séta során ne felejtsen el fényképezkedni egy helyi népviseletbe öltözött emberekkel sem. Látogasson el a helytörténeti kiállítást bemutató faluházhoz, vagy lessen be egy valóságos falusi iskolába. Az épületeket a környező falvakból bontották le, majd rakták össze a skanzenben

Dobja fel a látogatását egy kerékpáros kirándulással. A helyi kerékpárút, amely Szlovákia egyik legszebb kerékpárútja, közvetlenül az UNESCO által védett Farkasd falun keresztül vezet.

Nézze meg szállástippjeink és fedezze fel a csodás Lipto régiót.


Bónusz - UNESCO szellemi örökség

Az UNESCO világörökségi listáján olyan műemlékeket is találunk, amelyeknek nincs anyagi megjelenítése a természetben vagy az építészetben. A szellemi műemlékek listájára 4 szlovák különlegesség került fel. Ezek egyike a fujara és a fujarazene, amelyekkel a világon máshol nem találkozhatunk. Egy másik fontos emlék a Terchovská muzsika, amely Juraj Janosik szülőhelyéről származik, illetve a gajdoš-i duda. A legutóbbi szellemi világörökség, amelyet 2016-ban jegyeztek be a világörökségbe, a hagyományos bábjáték volt.


Szlovákia UNESCO világörökségi helyszínei gazdag kulturális és történelmi élményeket kínálnak az utazók számára. Blogunkban bemutatjuk a top 8 legszebb UNESCO helyszínt, amelyek között találhatók lenyűgöző építészeti remekművek, történelmi városok és páratlan természeti csodák. Ezek a helyszínek nemcsak Szlovákia múltjába engednek betekintést, hanem felejthetetlen élményeket is nyújtanak mindenkinek, aki szeretne elmerülni a régió gazdag örökségében. Fedezze fel Szlovákia legjobb UNESCO helyszíneit, és tapasztalja meg az ország kulturális kincseit egy különleges utazás során! Tervezze meg látogatását még ma!

A cikket írta:

Frissített: 31. 10. 2024

Érdekes cikkek

Kezdődhet Szlovákia felfedezése a Travelking segítségével

Válasszon egyedi és népszerű ajánlatainkból