Tartson velünk az UNESCO világörökségi listájára felvett szlovákiai műemlékek nyomában.
1. Selmecbánya és a környékének ipari emlékei
Selmecbánya (szlovákul: Banská Štiavnica) városa 1993 óta az UNESCO világörökség része, és sokak számára Szlovákia egyik legszebb településeként is ismert. Mi előzte meg azt, hogy a város ma a világ egyedülálló helyszínei közé tartozik? Gazdag történelme 1238-ban kezdődött, amikor a város királyi kiváltságokat kapott. A környező hegyekben bányaalagutakat és aknákat kezdtek építeni, és teljes lendülettel fejlődött az ezüst- és aranybányászat. A helyi bányák egy évszázadon át Európa legtermékenyebb bányáinak hírében álltak, és gazdagságuk a várost is szebbé tette. Lakossága a 15. század végén és a 16. század elején csodaszép palotákat és pompás házakat kezdtek építeni, amelyeket bájos utcák és terek, valamint gyönyörű templomok kötöttek össze. A mai városképet a bányák védelemre emelt Öreg és Új Vár tette teljessé.
Az UNESCO-listára kerülést megítélő bizottság a város bányászathoz kapcsolódó ipari műemlékeit is elismerte. Selmecbánya a világ első műszaki egyetemének, a Selmeci Akadémiának a helyszíne, amely 1735 óta működik. A bányák körüli kivételes vízgazdálkodási rendszert is egyedülálló, amely ma 60 víztározóból áll. Ezeket a szabadtéri medencéket a bánya bezárása óta rekreációs célokkal keresik fel a turisták és helyiek egyaránt.
Selmecbánya egy kivételes újítást is hozott a világnak: 1627-ben ugyanis a világon először a helyi bányákban használtak puskaport bányarobbantáshoz.
Tekintse meg szállástippjeink és fedezze fel Szlovákia legszebb UNESCO látnivalóit.
2. Bártfa
Szlovákia egyik legrégebbi városa Bártfa (szlovákul: Bardejov), a Szlovákia leggótikusabb városa becenevet viseli. Minden évben turisták ezrei látogatnak el ide, hogy megnézzék a gyönyörű főterét, amelyet ódon polgárházak vesznek körül. A tér közepén áll a 16. századi városháza, ahol egy kis kiállítás is megtekinthető. Bártfán sétálgatva ne hagyja ki a tér északi részén álló fenséges háromhajós gótikus Szt. Egidius bazilika meglátogatását. Az épület belül egy 15. századból származó 11 részes szárnyasoltár együttest rejt. Az oltár bizonyos szobrait az európai faragóművészet remekműveinek tartják.
Bártfa emellett a városfalairól is nevezetes, amelyek az ország legjobban megőrzött középkori épületei közé tartoznak. A kőfalak között 3 bástya és 10 kapu áll, ahonnan csodás panorámát élvezhet. Emellett javasoljuk, hogy kiránduljon egyet a régióban is, amely számos látnivalót és színes túraútvonalakat kínál. Nem csoda, hogy ez egyedülálló város 2000-ben felkerült az UNESCO listájára is.
3. Szlovákia karszt barlangjai
A kulturális műemlékek mellett természeti műemlékek is szerepelnek az UNESCO listáján. És mivel a szlovák természet tele van kivételes látnivalókkal, nem meglepő, hogy az ország több természeti kincse is megkapta a rangos listát. Ilyenek például a Szlovák Karszthegyég barlangjai és szakadékjai. A természeti világörökség szlovákiai barlangjai közé tartozik a Gombaszögi-barlang (szlovákul: Gombasecká jaskyňa), amely egyedülálló vékony szalmacseppköveivel tűnik ki. Emellett a listán szerepel a Domica-barlang, amely a Baradla-barlang Szlovákiai folytatása. A barlang látogatásakor 150 m-es szakaszt csónakkal kell megtenni a földalatti Styx-tavon. Emellett a Dobsinai-jégbarlang, Európa egyik legnagyobb gleccserbarlangja 2000 óta szerepel az UNESCO természeti műemlékeinek listáján.
4. Szepesi vár és a környékbeli kulturális műemlékek
Az impozáns Szepesi vár (szlovákul: Spišský hrad) nem az egyetlen egyedülálló látványosság a Szepességben.Szepesváralja a Szepesi káptalan és a Zsigrai szentlélek templommal együtt, azon műemlékek sorát alkotja, amelyek 1993 óta szerepelnek az UNESCO listáján. A múltban Szepesváralja (szlovákul: Spišské Podhradie) a Szepesség egyik legfejlettebb városa volt. Ma turisták ezreit vonzza minden évben, akik a reneszánsz és barokk elemekkel díszített polgárházak között sétálgatnak. A város ma is híres a kézművességéről, különösen a hentesmesterségéről. Hiszen ki ne szeretné megkóstolni a legendás szepesi kolbászt?
Szepeshely (szlovákul: Spišská Kapitula) ma Szepesváralja része, de egykor ez a vallási kegyhely egy különálló falu volt. A román és gótikus stíluselemekkel épült Szent Márton székesegyház uralja, amely számos kincset rejt. Például a nyolc oltárának egyike, a Szűz Mária megkoronázásának oltára több mint 500 éves. A templom meglátogatása során ne hagyja ki az egyedülálló 1317-ből származó freskó megcsodálását, amely Károly Róbert királlyá koronázását ábrázolja.
Évszázadokkal ezelőtt a szepesi káptalanba főként diákok jártak - a 19. század elején szemináriumot és a történelmi Magyarország legrégebbi tanítóképző intézetét hozták itt létre.
A kereszténység egy másik, globálisan is jelentős emlékműve a Szepesújvári járásban található Zsigra (szlovákul: Žehra) faluban található. A Gótikus útvonal elvezeti Önt a 13. századi Szentlélek templomhoz, amelyet szokatlan hagyma alakú fakupolája miatt könnyű felismerni. A kora gótikus stílusban épült templom kéthajós, a nyugati homlokzata előtti négyzetes, ikerablakos, hagymasisakos toronnyal. A hajónál alacsonyabb a huszártornyos, egyenes záródású szentély. A templombelsőben a freskók egymást váltó képciklusai a XIII. – XV. század között festették. A bibliai jelenetek mellett a főoltáron Szt. István és Szt. László is megjelenik.
Tekintse meg szállástippjeink és merüljön el Szlovákia UNESCO látnivalóiban.