Lengyelország
Húsvét ünnepe Lengyelországban különleges fontossággal bír és számos szokás övezi. A Húsvét előtti utolsó vasárnapot itt „Pálmavasárnap”-nak hívják, amikor a „pálmákra” virágokat és szalagokat aggatnak Jézus dicsőséges jeruzsálemi bevonulásának emlékéül. Nagycsütörtök az utolsó vacsora napja. Ilyenkor elnémulnak a templomi harangok, a ministránsok kereplővel helyettesítik a harangzúgást. Nagypénteken a legendásan finom lengyel pácolt hering kerül a legtöbb terített asztalra. Nagyszombaton az emberek minden fontosabb szent ételből tesznek egy keveset egy kosárkába, amit magukkal visznek a templomba megszenteltetni. Van bennük sütemény, pékáru, „kiełbasa”, azaz lengyel kolbász, egy szelet szalonna, fűszerek, torma, só és természetesen hímes tojás.
Húsvét Vasárnap az asztal rengeteg finomsággal telik meg - sonka, tojás, barszcz, babka és mazurek várja az egész családot. A reggelit követően a felnőttek ajándékokat dugnak el, melyeket a gyerekeknek kell megtalálniuk. A lányok locsolása manapság is szokás és még mindig él a babona, miszerint, aki nem hagyja magát locsolni, annak nem lesz udvarlója egyhamar.
TIPP:
Látogasson el Lengyelországba és pihenjen a Krakkóban található Hotel Nowa Panorama ***-ban a város történelmi központjának közelében, így az év minden szakában remek kiindulási pontként szolgál a látnivalók felfedezéséhez.
Franciaország
Mivel Franciaországban is a római-katolikus vallás a legelterjedtebb, így számos húsvéti szokással rendelkeznek ők is, hasonlóan hazánkhoz. Húsvét előtti Nagypénteken a harangok Rómába mennek, azaz elhallgatnak Jézus halálának tiszteletére. Húsvét reggelén szólalnak meg újra, jelezvén, hogy Jézus feltámadt. A gyerekek tojáskeresése természetesen itt is elterjedt szokás, a csokoládéból készült nyuszi, bárány és harang ajándékozása mellett. A tojáskeresésben nagy szerepet játszanak a harangok, amelyek Rómából visszatérve hozzák a tojásokat a gyerekeknek, és amiket a Szentmiséről hazaérve kell megkeresniük.
A gasztronómiájukról híres franciák természetesen Húsvétkor is megadják a módját az ünneplésnek. A csokoládémesterek gyönyörű alkotásain és a különleges elzászi cukros bárányon, azaz a lamalán túl bárány, disznó és a tojásnak mindenféle formája kerül az asztalra. Érdekesség, hogy a főtt tojásokat is befestik, és így színesen teszik a báránysült, vagy a sonka mellé.
Németország
Németországban a gyerekek húsvéti fonott fákat díszítenek húsvéti tojásokkal. Ezután az egyiket egy kis szalmafészekbe teszik, hogy a húsvéti nyuszi édességet adhasson nekik. Egyes régiókban ezek például csirkék, kakasok vagy akár kacsák. A németek általában "zöld" ételeket fogyasztanak csütörtökön, pénteken halat, szombaton pedig báránycombot. Húsvét vasárnap a húsvéti nyuszi színesre festett tojásokat rejt el, hogy a kicsik ezeket megkereshessék. Némelyik tojás édességet vagy akár játékot is rejt, így különösen nagy az izgalom a keresésük közben.
Kelet-Németországban szokás még a húsvéti lovaglás, amikor a településen élő férfiak frakkba öltözve, ünnepi dísszel felöltöztetett lovakkal járnak faluról falura, hogy hirdessék a húsvéti üzenetet. Az egyik legismertebb német húsvéti szokás a húsvéti tüzek gyújtása. A tűzzel Jézus feltámadását, az örök életet ünneplik.
TIPP:
Látogasson el Németországba és töltődjön fel a gyönyörű bajor vidéken. Szálljon meg az [AktiVital Hotel ***-ben]https://travelking.hu/nemetorszag/deal/9243/bad-griesbach-im-rottal-aktivital-hotel), ahol félpanziós ellátás és sokféle programlehetőség várja Önt. A szálloda saját termálmedencével és szaunákkal rendelkezik.
Spanyolország
Spanyolországban is helyet kapnak a húsvéti hagyományok, amelynek sok eleme megegyezik a magyar tradíciókkal. A húsvéti időszak természetesen egy karnevállal kezdődik, amelyet a 40 napos nagyböjt követ. Virágvasárnapon (Pálmavasárnapon) Barcelonában a nagyhét kezdeteként a katedrális környékén tartanak körmenetet, és a résztvevők gyakran pálmaágat hoznak magukkal, amit ilyenkor városszerte árulnak.
Nagypénteken a város több pontján újra körmenetet rendeznek, ahol a passiójátékoktól, a korabeli római katonákon át, a csuklyás hóhérokig minden megtalálható. Ahogy minden ünnepkor, ilyenkor is összegyűlik a család és más Európai országokhoz hasonlóan tojásos fogásokat készítenek. A hagyománytisztelő spanyol keresztszülők a „Mona de Pascua” nevű édességet ajándékozzák a gyerekeknek, amely egy torta tollakkal, csokitojással, csokiszobrokkal és mindenféle édességgel díszítve.
Olaszország
Az olasz nemzet köztudottan a legvallásosabb Európában így talán nem is meglepő, hogy a Húsvét nagyon fontos szerepet tölt be az ünnepek sorában. Ahogyan a legtöbb országban, itt is fontos eleme az ünnepre való felkészülésnek a 40 napos böjt, amelynek utolsó vasárnapját pálma- és olajfaágak megszentelésével zárják. Az ágakra aggatott díszes tojások szinte minden háztartásban megtalálhatóak.
A családdal töltött vasárnapi ebédnél még fontosabb a hétfő, melynek szokásai városonként változnak, de nagyon gyakori például a közös piknikezés vagy nagyszabású közös ebéd, amelynek elengedhetetlen része az "aperitivo" és a báránysült valamint a “colomba pasquale” (húsvéti galamb alakú kalács) és a “pinza”. Az olasz gyermekeknek szüleik nagyobbnál nagyobb csokitojásokat vásárolnak, melyet a gyerekek húsvét reggelén kapnak meg, s ezekben ajándékokat találhatnak.
TIPP:
Legyen része egy romantikus üdülésben Olaszországban. Válassza szállásául a Hotel Rosati *** szállodát, amely Toszkánában található, két gyönyörű tó, egy természetvédelmi terület és egy termálfürdő közelében.
Görögország
A görög ortodoxok számára kétségtelenül az év legfontosabb ünnepe a Húsvét. Az ünnepi időszak a farsanggal indul. Az ezt követő nagyböjtöt nagyon sokan megtartják a mai napig. Még a nagyhét előtt, szombaton megemlékeznek Lázár feltámadásáról is. Ilyenkor a gyerekek dalolva járnak házról házra, és gyűjtik be az előadásukért kiérdemelt édességeket. A nagyhéten minden nap templomba járnak és sokan csak fokhagymát és kenyeret fogyasztanak ilyenkor.
Nagycsütörtökön feldíszítik Krisztus szimbolikus sírját, az Epitafioszt, melyet másnap visznek ki a templomból a körmenetek alkalmával. Szombaton már megkezdődik a készülődés a közös családi étkezésre, amelyet a templomból hazaérkezve ejtenek meg és hagyományosan ilyenkor fogyasztják a majrícát, ami egy báránybelsőségekből készült leves. A Vasárnap minden családban már az önfeledt ünneplés napja, amikor nagy zenés ünnepségeket rendeznek, ahol az emberek piros tojásokkal koccintanak.
A húsvét Európa minden országban fontos ünnep, és a különböző országokban különleges szokásokkal ünneplik. Ha tetszett a cikkünk, és máskor is olvasna hasonlókat, legyen a Travelking Family tagja, hogy elsőként értesülhessen a legújabb tippjeinkről és a legjobb ajánlatainkról!