1. Tengeri Orgona
Zadar, vagy Zára Észak-Dalmácia fővárosa és Horvátország legrégebbi állandóan lakott városa. Ide nem csak a tenger miatt érdemes ellátogatni, hanem a helyi látnivalók miatt is. A dalmát építészet bástyái mellett érdemes meglátogatni az úgynevezett tengeri orgonát is. Az isztriai parton található feltűnő lépcsők valójában sípokat rejtenek, amely igazán az esti órákban válnak különlegessé, a dagállyal amely megszólaltatja őket.
Szokássá vált, hogy napnyugtakor kiülnek az emberek a jó meleg kövekre és onnan nézi végig, hogy nyugszik le a nap és közben hallgatják a természet zenéjét. A tengeri orgona légyege, hogy a lépcsők alatt mélyedések vannak, ahol bever a tengervíz. Ezt a vizet polietilén csövekbe vezetik, melyek a part felé haladva folyamatosan szűkülnek így, felgyorsítva a víz áramlása és hangot kiadva.
A délszláv háborúban súlyosan megsérült Zadar, ezzel együtt a tengerparti sétány is, a felújítás során látott napvilágot az ötlet, hogy építsenek egy tengeri orgonát, amely 2015-re meg is valósult.
TIPP:
Az orgona hangja a tenger áramlásától függ, tiszta időben halkabb és harmonikusabb, vihar esetén erősebb és szaggatottabb. A különleges hangzásba IDE kattintva hallgathat bele.
2. Plitvicei-tavak
A Plitvicei-tavak Nemzeti Park (röviden Plitvice) Horvátország legnagyobb turisztikai látványossága. A nemzeti park teljes területe csaknem 300 km², amelyből a vízfelületek mintegy 2 km²-t tesznek ki. A turisták által látogatott rész azonban nem a park egészét teszi ki, az egyes részek lezárásának oka az ökoszisztéma védelme és megőrzése. A nagyközönség számára nyitott rész egy egyedi tórendszer, amelyeket vízesések kötnek össze, és amelyeket erdei ösvények, fából készült sétányok és hidak segítségével lehet megközelíteni.
A parkot 8 jól jelzett ösvényen lehet felfedezni, melyek időtartama 2 és 6 óra között mozog. A tavak, a vízesések és a környező természet egyedülálló szépségének megismerésére érdemes egy teljes napot szánni. A park belépődíja tartalmazza a hajóutat és a parkon belüli transzferbuszok használatát is.
Érdekesség, hogy a 60-as években a parkban forgatták a híres Winnetou filmeket is.
TIPP:
A park nyáron a leglátogatottabb, ilyenkor érdemes már nyitásra érkezni, hogy elkerülje a nagy tömeget. Ha azonban igazán különlegees élményre vágyik, látogasson el ősszel, amikor szinte egyedül sétálgathat a hatalmas vízesések között a színesedő levelek árnyékában.
3. Diocletianus palota
A világ egyik legjobban megőrzött római építészeti emléke, a horvátországi Splitben található Diocletianus-palota. Ezért nem csoda, hogy a palota a környező óvárossal együtt az UNESCO világörökségi listáján szerepel. Ezt a római kori erődítményt, falak és tornyok veszik körül. Az épületet a Kr. u. 4. század elején, Diocletianus római császár építtette, aki ezt az uralkodása utáni rezidenciájának szánta.
A palota egyszerre épült katonai erődítménynek és luxus rezidenciának, keleti stílusú elemekkel. Egyedülállóak például a hatalmas pincék, amelyeket a fennmaradt római kori épületek közül a legnagyobbak. A Diocletianus-palota kiváló állapotban maradt ránk, így még mindig megcsodálhatjuk a különböző helyiségek eredeti elrendezését, beleértve a Jupiter-templomot is.
A császár halála után a palotát a helyi lakosok foglalták el, és az évszázadok során a palota egybeolvadt a várossal.
TIPP:
Splitben járva üljön be egy kellemes kávéra a tengerparti bárok egyikében, vagy kóstolja meg a helyi mediterrán borokat.
4. Dubrovnik
Dubrovnik Horvátország déli bástyája – egy igazi tengeri erőd. Az óvárosa az 1667-es nagy földrengésben és a délszláv háborúban is súlyosan megsérült, azonban mára sikerült csodálatos állapotba visszaállítani. A város a Rausius sziklazátonyon alapult és a mai főutca helyén egy tengeri csatorna volt. A XI. században a csatornát feltöltötték és erős várfalat emeltetek az új város köré, amely a tengertől óvja a település lakóépületeit.
A városba járva nem szabad kihagyni a Főteret, ahol a Szt. Balázs templom áll, melynek legendája szerint egy parasztnak megüzente Szt. Balázs, hogy Dubrovnikot a Velenceiek el akarják foglalni 971-ben. Mivel a városlakók hittek neki, sikeresen visszaverték a támadást. Így lett Szent Balázs a város védőszentje.
A város leghíresebb megjelenése a Trónok harca filmsorozatban volt, ahol Királyvár helyszíneként szolgált. Sok felvételen jól fel lehet ismeri Dubrovnik híres épületeit, mint a Főutcát, a Harangtornyot, a Szt. Ignác templom tetőszerkezetét vagy a jezsuita lépcsőt.
TIPP:
A szárazföldi várfal végéből egy lanovka is indul a Srd hegyre, amire felszállva a végállomásán meglátogathatja az Imperial erődöt és gyönyörködhet a festői létképbe.