1. Magas-Tátra
A Magas-Tátra Szlovákia egyik leglátogatottabb turisztikai paradicsoma. Nyáron a túrázók ezrei, télen pedig a síelés és snowboard szerelmeseinek kedvelt kikapcsolódási pontja. Bármelyik évszakot is választja a látogatáshoz, a Magas-Tátrában egyszerűen nem lehet unatkozni. Látogasson el a festői szépségű Csorba-tóhoz, melyet egy könnyű kb. 1 órás úttal körbe tud sétálni. A nyári hónapokban szálljon csónakba, télen pedig ne hagyja otthon a korcsolyáját, vagy a sífutó leceit. A partján található Álmok tornya kilátóból csodás panorámában lehet része. Ha csúcshódításon gondolkodik, látogasson fel a Gerlachfalvi, a Rysy, vagy tengerszem csúcs és a Lomnici-csúcshoz. Nem kell aggódnia, hiszen az utóbbi akár felvonóval is eljuthat. Ótátrafüredről érdemes siklóvasútra szállnia és felutaznia a Hrebienok-csúcshoz, ahonnan egy könnyű kirándulás csupán a csodás Kőpataki és Tarpataki vízesésekhez.
Minden évben a téli hónapokban Hrebienokban megépítésre kerül a jégtemplom, vagy Hrebienoki dóm. A templom a meleg idő beköszöntével elolvad, és minden évben új külsőt kap. 2022-ben például a jeruzsálemi Szent sír templomot építették meg jégből.
TIPP:
A régió egyik kihagyhatatlan, viszonylag új látnivalója a Bachledka lombkorona ösvény, amelyen egyetlen lépcsőt sem kell megmásznia, a spirális toronyból pedig nem csak panoráma fogadja, hanem akár csúszdázhat is. Könnyedén átlátogathat Lengyelországba, az adventi időszakban például ne hagyja ki Zakopane meglátogatását.
2. Bajmóci várkastély
A felvidék legnépszerűbb várkastélya a romantikus stílusban épült, várárokkal körbevett Bajmóci (vagy Bohjnice) várkastély. Ez a masebeli hely már több film díszletéül is szolgált, illetve minden évben megrendeznek benne számos fesztivált a boszorkányokkal, szellemekkel és kisértetekkel kapcsolatban. A monda szerint az eredetoi kastélyt egy Bojnik nevő rabló lovag építette, később Csák Máté, Mátyás Király fia és a Pálffy család tulajdonában is volt. Az ötemeletes vár mára a turizmus egyik hajója Szlovákiában, gyakran koncertek, esküvők és fesztiválok helyszínéül is szolgál.
A kastélynak 365 ablaka van, amely a naptári év napjait szimbolizálja.
TIPP:
Érdekesség, hogy a kastélyt körülvevő ösparkban áll a több mint 700 éves fa, amely Csák Máté fájaként is ismert, mert a legenda szerint 1301-ben személyesen ültette el az oligarcha. A kastély lábánál található emellett az ország legrégebbi állatkertje is. A kastély kizárólag csoportosan vezetett túrák keretében látogatható.
3. Fátyol-vízesés
A Malompataki-völgyet (Mlynická dolina) a gleccserek alakították ki a Tátrában. A Csorba-tóhoz való közelsége miatt is népszerű, de elsősorban a csodálatos 100 méter magasból ömlő Fátyol-vízesésnek (vodopád Skok)] köszönheti a népszerűségét. A malompatak vize mintegy átugorja a vízesés küszöbét (szlovák neve a skok innen ered, hiszen ugrást jelent) és 25 métert zuhan alább. A vízesés vízhozama változó, a legimpozánsabb arcát a téli olvadásokat követően, koratavasszal mutatja. A közelben található az Alsó- és Felső-Zerge-tó (Nižné a Vyšné Kozie pleso), valamint a völgy végében a Szentiványi-tó (Capie plseo, 2072 m) is.
A legenda szerint egy ifjú zergevadászat közben életét vesztette itt. Kedvese élete végéig bolyongva kereste és könnyeiből fakadt ez a vízesés.
TIPP:
Amennyiben a vízesés feletti területet is szeretné látogatni, érdemes nyáron érkezni, hiszen erre a részre is érvényes a Magas-Tátrában november 1. és június 15. között életben lévő szezonális zárlat. Ha nagyobb túrát tervez, a Malompataki-völgyből a láncokkal biztosított turistaúton eljuthat Furkota-völgybe (Furkotská dolina), ahonnan leereszkedhet vissza a Csorba-tóhoz.
4. Csiscsmány
A Zsolnától délre, a hegyek ölelésében fekvő Csicsmány (Čičmany) Szlovákia egyik legkülönlegesebb népi építészetét bemutató faluja. A falut az 1400-as évek elején alapították a törökök elől ide menekülő bolgárok. Bár az évszázadok alatt beolvadtak a környező népek közé, még ma is őrzik a balkáni népi kultúrát. A hegycsúcsokkal körülvett falu középpontjai a mesebeli geometriai mintákkal kifestett fa házikók. A házak festése bár évszázadokig visszanyúlik, a jelenleg látható házak zömmel az első világháború utánról származnak. A faluban megismerkedhet a csicsmányi népviseletekkel is a Povážské múzeum néprajzi kiállításán. Érdemes megfigyelni a balkáni gyökerekre utaló szervszerű főkötőket és a narancs, sárga és piros színű hímzéseket.
A helyiek szerint a sötétbarnára és feketére mázolt házak falára festett fehér minták szimbolikus jelentésűek és az ártó szellemeket tartják távol.
TIPP:
Csicsmány olyan, akár a Szlovákiai Hollókő, a kis mézeskalács házikók meglátogatása egy egész napot akár igénybe vehet, de ha túrázni van kedve, látogasson el a Szulyó-hegységbe melynek mászkő csúcsairól csodás kilátásban lehet része.